//////

Miesięczne archiwum: Luty 2016

  • Któregoś wieczo­ru jedna z moich przyjaciółek wróciła do domu i pochwaliła się mężowi – „Nikt mnie już nie pocałuje! Therese nauczyła mnie czegoś”. „No to pokaż!” – za­proponował ironicznie mąż. Wtedy ona zadała mu taki cios, że aż stracił przy­tomność. Tylko takie dziewczyny, jak Kiki i Therese są przygotowane na każdą ewen­tualność. Kiedyś w Porspoder, w Bretanii, zaatakowała je banda chuliganów, ale udało się im wyjść cało z opresji. Nie zawsze jednak są gotowe same stawić czo­ło niebezpieczeństwom. I tak, gdy idą w przebraniu na bal kostiumowy, proszą kolegów z Atelier Cormon, by je odprowadzili. Często też, jak owego ranka, kie­dy wracały pieszo przez cały Paryż z balu Quartz’Arts, narażają się na zniewa­gi i pogróżki zgorszonych ich widokiem robotników.

Kiki uwielbia dziwaczne przebrania, a Therese ją naśladuje. Czasami ich wspólne strojenie się trwa kilka godzin. Na przykład na bal „Rzymska orgia” wykonały sobie bezpośrednio na ciele majteczki i biustonosze, które przyozdo­biły złotymi tasiemkami. Na tę niezdejmowalną bieliznę narzuciły peplosy. Pod­czas balu Therese zgubiła gdzieś swoje wierzchnie okrycie, kiedy przeciskała się w tłumie zaproszonych gości. Nie tracąc jednak głowy, owinęła się w narzu­tę, którą zdjęła ze stołu bilardowego. Zabawa zapowiadała się nieźle, ale szyb­ko zaczęła się psuć. Otóż Berenice Abott, nowa asystentka Mana, oraz jej przy­jaciółka, Gwenn Le Gałlien, zrobiły nagle wielką wrzawę jak kury w kurniku na widok lisa.

  • Piszczą jak nimfy ścigane przez batalion wyposzczonych żołnierzy! – szepnęła Therese do Kiki. Na pierwszym piętrze pięć czy sześć dziewcząt pozwalało się gwałcić, a Therese, która z ciekawości poszła zobaczyć, co się tam dzieje, o mało co również nie padła ofiarą męskiej chuci.W drodze powrotnej zatrzymały się, żeby umyć nogi w fontannie, po czym doczłapały jakoś do Le Dóme, gdzie w kłębach papierosowego dymu, zmęczone, ale rozluźnione, zaczęły opowiadać znajomym o swych nocnych przeżyciach.Pewnego dnia Therese zwierza sie Kiki, że Robert Desnos jest wobec niej zbyt natrętny i łatwiej opędziłaby się od tabunu wojska niż od niego:Jak nie przestanie zachowywać się w ten sposób, to nie wiem, co zrobię.